1980

5 lutego

Baird otrzymuje zaproszenie do Komitetu Organizacyjnego Obchodów 100. Rocznicy Urodzin Karola Szymanowskiego.

Maj

Podróż artystyczna do Niemiec, gdzie w Darmstadt prezentowana jest opera Jutro. Obok koncertu kompozytorskiego Baird wygłasza też wykład w Instytucie im. Roberta Schumanna w Düsseldorfie.

Jutro Bairda w Darmstadt

Lipiec/sierpień

Baird spędza wakacje w Tunezji

Po pobycie w Karouanie, świętym mieście mahometan, zrozumiałem nareszcie, dlaczego sztuka islamu pozostawia mnie obojętnym. Tematem sztuki musi być człowiek (lub uczłowieczony Bóg), nie zastąpi tego najdoskonalsza geometria, kaligrafia i ornamentyka. 

16 sierpnia – 9 września

Kompozytor uczestniczy w  Międzynarodowym Festiwalu w Lucernie, poświęconym muzyce polskiej.

Październik

Baird odbywa podróż do Monachium, gdzie ma miejsce jego koncert kompozytorski (trzy kwartety) oraz wykład Thomas Mann und Musik. Podczas tej podróży odwiedził również Emsdetten i Rheine, miejsca znane mu z traumatycznych doświadczeń czasów wojny.

Tło

2 marca

W Warszawie umiera Jarosław Iwaszkiewicz.

Kompozytor zdążył jeszcze przed śmiercią poety skonsultować z nim zmiany w tekstach do Głosów z oddali – dzieła, które miało okazać się ostatnią kompozycja Bairda.

11 lipca

Umiera Bolesław Woytowicz, kompozytor i pedagog.

To kontakt z Woytowiczem w czasie wojny wpłynął znacząco na uformowanie sylwetki artystycznej Bairda.

Gdy pokazałem Profesorowi moje wczesne próbki kompozytorskie zainteresował się mną, odbył ze mną szereg rozmów na te tematy i udzielił wielu rad, ale nigdy – ani wtedy, ani później – nie udzielił mi żadnej lekcji, którą można by nazwać lekcją kompozycji.

Bardzo wiele Mu zawdzięczam w rozbudzeniu, a potem w utrwaleniu i pogłębieniu moich zainteresowań. On właściwie nadał mojemu pozamuzycznemu wykształceniu kierunek, któremu pozostałem do dzisiaj wierny.

 

1981

16–17 lutego

Baird przebywa w Halle na spotkaniu kompozytorów polskich i niemieckich.

Sierpień

Kompozytor spędza z żoną wakacje w Bułgarii.

Zostaje członkiem honorowym ZKP

1 września

Po kolacji z przyjaciółmi Baird żle się czuje. Gdy jego stan się nie poprawia, zostaje skierowany do szpitala, gdzie lekarze stwierdzają tętniaka mózgu.

2 września

Kompozytor umiera w warszawskim szpitalu przy ul. Banacha.

8 września

Pogrzeb Tadeusza Bairda na cmentarzu powązkowskim w Warszawie, kwatera 1-VI-2. Podczas uroczystości przemawia ksiądz Jan Twardowski:

Właśnie teraz, kiedy Tadeusz Baird odszedł, wymknął się naszym oczom, zaczynamy głębiej go szukać, pytać kim był, czego dokonał, w jakiej wyrwie jesteśmy, kogo straciła polska kultura? [...] Tadeusz Baird był jednym z największych liryków w muzyce XX wieku. Jakże wrażliwy na poezję! „Boże mój, Boże mój, zmiłuj się nade mną! Kiedy chcę żyć – krzyczę!" Znamy te słowa z cyklu Pięciu pieśni Haliny Poświatowskiej. Jedno z wielu poszukiwań całego jego dzieła, które jest chyba jednym, wielkim pamiętnikiem duszy, który tak nagle ucichł.

 

Tadeusz Baird - szkic do portretu, fragment końcowy

Tło

9 stycznia

W Warszawie umiera Kazimierz Serocki, bliski przyjaciel Bairda, współzałożyciel Grupy '49, i współtwórca Warszawskiej Jesieni. Niezwykły przypadek losu sprawił, że Baird i Serocki mieli odejść z tego świata w tym samym roku.