1928
26 lipca
W Grodzisku Mazowieckim przychodzi na świat jedyny syn Jana Bairda i Marii Baird z domu Popow – Tadeusz.
1929
1931
Rodzina Bairda przenosi się do Warszawy, do mieszkania przy ulicy Lipskiej 11 m.4 na Saskiej Kępie. W tym mieszkaniu Tadeusz Baird spędzi całe swoje życie.
1932
1933
1934
Baird rozpoczyna naukę gry na fortepianie u Marii Rzepko.
Mając sześć lat rozpocząłem regularną naukę gry na fortepianie, z tym że już wcześniej poznałem nuty, i spędziłem, nie nakłaniany, dużo czasu nad klawiaturą, coś tam próbując sobie grać. Niedługo potem zacząłem układać jakieś melodie, dobierać połączenia akordów, improwizować.
1935
1936
Pierwsze próby kompozytorskie Bairda.
1937
1938
1939
Wiosna
Młody Baird często bywa z ojcem w Filharmonii Warszawskiej. Z tego okresu pochodzi takie wspomnienie:
Pamiętam również, może już nieco wyraźniej, kiedy mój ojciec szalenie podniecony ubierał się szczególnie elegancko, kazał również i mnie się jakoś dobrze ubrać, i powiedział, że będę świadkiem czegoś wielkiego. Wybraliśmy się wtedy do Filharmonii Warszawskiej. Był to koncert wielkiego polskiego skrzypka – Hubermana, który z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Warszawskiej grał w ciągu jednego wieczora trzy koncerty skrzypcowe. Nie pamiętam trzeciego, na pewno grał koncert Brahmsa i koncert Beethovena. Sala była wypełniona. Był to pierwszy występ, o ile pamiętam, Hubermana po długiej przerwie.[…] I mało pamiętam jego grę, natomiast pamiętam, już po zakończonym koncercie publiczność wstała i bardzo długo oklaskiwała go, stojąc.
3 października
Powstaje pierwszy zapisany utwór Bairda. Jest to kompozycja fortepianowa odzwierciedlająca przeżycia rozpaczy, bezsiły i gniewu wobec wkroczenia Niemców do Warszawy.
Widziałem z okna szarozielone kolumny maszerujące przez bezludne ulice od Grochowa w stronę mostu Poniatowskiego; w jakiejś chwili uświadomiłem sobie, że słyszę muzykę, że muszę ją utrwalić, by wyrazić odczuwaną grozę i smutek.